Spring academic award winners recognized

Patrick County High School recognized students in grades 8 through 11 for their outstanding academic accomplishments. The following students were selected by their teachers as recipients of the Academic Award in their particular content area. Upon return for the fall 2021 semester, the recipients will receive certificates and/or pins as part of their recognition.

Students Name Grade Type of Award
Adam Thompson 8 Physical Science
Andi Arnold 8 English 8 Foundations
Avery Brintle 8 Health/PE
Chloe Trent 8 English 8 Regular
Elijah Rogers 8 World History I
Gina Rubio 8 Algebra I
Lauren Worley 8 Spanish 1
Lauren Worley 8 Introduction to Plant Systems
Lillian Cobbler 8 Health/PE
Maria Turner 8 English 8 Advanced
Shyanne Hicks 8 English 8 Regular
Aniya Penn 8 Health/PE
Arya Patel 8 English 8 Foundations
Broc Taylor 8 Health/PE
Caleb Morris 8 English 8 Regular
Christopher Kelley 8 Math 8
Elizabeth Whitlow 8 English 8 Regular
Emma McMeans 8 Math 8
Heather Edwards 8 English 8 Advanced
James Moody 8 World History I
Lillian Cobbler 8 English 8 Advanced
Lillian Cobbler 8 Algebra I
Lindsey Jones 8 Physical Science
Marco Nicolas 8 ESL
Maria Turner 8 Spanish 1
Rebekah Ramsey 8 Algebra I Parts
Shauntel Hill 8 Algebra I Parts
Adalai Martin 9 Advanced Earth Science
Alexander Doyle 9 Environmental Science
Autumn Heath 9 Spanish 2
Charles Edwards 9 World Geography
Demontez Hill 9 Health/PE
Irene Smith 9 Health/PE
Mia Stowe 9 Horticulture Sciences
Samantha Harris 9 Sport Training
Melissa Hazard 9 Spanish 2
Joshua Wright 9 Turf Management
Autumn Heath 9 World Geography
Autumn Heath 9 English 9 Advanced
Columbia Haycraft 9 Advanced Earth Science
Emma Cassell 9 English 9 Regular
Jaidyn Pruitt 9 Spanish 2
James Moody 9 Geometry
Kaylee Tower 9 English 9 Regular
Melissa Hazard 9 Geometry
Missy Hazard 9 Health/PE
Payton Stovall 9 Health/PE
Pedro Joaquin-Ortega 9 World History II
Willow Keely 9 English 9 Advanced
Alyssa Cregger 10 Small Animal Care
Callie Crowell 10 English 10 Advanced
Conner Campbell 10 Advanced Biology
David Bryant 10 Health/PE
Gavin West 10 20th Century History
Haley Day 10 Biology
Jessica Handy 10 Algebra II
Joshua Wright 10 Sport Training
Nubia Penn 10 AFDA
Tessa Haas 10 Health/PE
Victoria McAlister 10 English 10 Regular
Alainah Harbour 10 Geometry Parts
Amara Perez 10 English 10
Annie Errichetti 10 Spanish 3
Brandon Collins 10 English 10
Breezy Barganski 10 Geometry Parts
Brianna Puckett 10 AFDA
Caitlin Bouldin 10 English 10 Regular
Contessa Hass 10 ServSafe Manager Certification
Gavin McGhee 10 Biology
Josie Vernon 10 Trigonometry
Josie Vernon 10 English 10 Advanced
Kaylee Morris 10 Algebra II
Suzanne Gonzalez 10 Health/PE
Suzanne Gonzalez 10 Advanced Biology
Wesley Roberson 10 Geometry Parts
Zach Foley 10 Health/PE
Amber Pegram 11 Forensic Science
Amber Pegram 11 Advanced Chemistry
Bridgette Vipperman 11 US History Regular
Caleb Kenyon 11 Pre-Calculus
Emma Jones 11 US History Regular
Haylee Stewart 11 US History Honors
Julianna Overby 11 Spanish 3
Lily Peer 11 Anatomy
Michael Doyle 11 Spanish 4
Michael Doyle 11 Pre-Calculus
Whitley Manns 11 English 11 Regular
Amber Pegram 11 Sociology
Amber Pegram 11 Trigonometry
Bridgette Vipperman 11 Landscaping 1
Caleb Murphy 11 English 11 Advanced
Christopher Copening 11 Environmental Science
Fiona Rorrer 11 Floriculture
Fiona Rorrer 11 US Government Honors
Jason Mayhew 11 US History Regular
Largen, Lauren 11 Advanced Chemistry
Lauren Largen 11 Spanish 4
Lauren Largen 11 English 11 Honors
Marvin Mendoza-Gonzalez 11 Chemistry
Michael Doyle 11 US History Honors
Summer Merriman 11 English 11 Regular
Whitney McAdams 11 Small Animal Care
Will Sprowl 11 Sport Training

 

 

more recommended stories